වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

මගේ නාමයෙන් නො වේ!: ආගමික අන්තවාදයට හා ප්‍රචන්ඩත්වයට එරෙහි ව නව මාධ්‍ය අවකාශයෙන් අර්ථාන්විත මැදිහත්වීමක්

| Comments


කෙටියෙන්: කරුනාකර Not In Our Name වෙබ් අඩෙවිය මත සිංහලෙන්, දෙමලෙන් සහ ඉංග්‍රීසියෙන් තිබෙන ප්‍රකාශය සුපරීක්ශාවෙන් කියවා ඔබේ සහාය පල කරන්න. ඔබේ හඬ ඇහෙන්න සලස්වන්න. ආගමේ නාමයෙන් දියත් කෙරෙන බව කියන මේ ප්‍රචන්ඩත්වය “ඔබේ නමින් නම් නොවන බව” කියන්න.

තරමක් සවිස්තර ව: පසුගිය සතියේ බෞද්ධ භික්ශූන් වහන්සේලා විසින් නායකත්වය දෙනු ලැබූ දෙදහසක පමන මැර බලකායක් දඹුල්ල මුස්ලිම් පල්ලියට එරෙහි ප්‍රචන්ඩ හා ආවේගශීලී උද්ඝෝශනයක නිරත වුනු අන්දම දැන් කවුරුත් දන්නවා. ඇතැමුන් ආගමික ස්ථානය තුලට කඩා වැදුනු අතර තවත් සමහරු එහි ප්‍රවේශස්ථානය කඩා බිඳ දැම්මා. අද වන විට බොහෝ දෙනා මේ සිද්ධිය සවිස්තර ව නරඹා, කියවා, අසා අවසන්.

මේ ප්‍රහාරක කන්ඩායමේ ප්‍රකාශිත චෝදනාව වුනේ දඹුල්ල මුස්ලිම් පල්ලියත්, තවත් ආගමික ස්ථානත් දඹුල්ල බෞද්ධ පූජා භූමිය තුල අනවසරයෙන් ඉදි කොට තිබෙන බව යි. එහෙත් මේ කියමනේ සත්‍යතාව පිලිගත හැකි පරිදි නරඹන්න, අහන්න, කියවන්න තව ම අපට ලැබිලා නැහැ. මුස්ලිම් පල්ලිය පාර්ශ්වයෙන් ප්‍රකාශිත ව ඇත්තේ එම පූජා ස්ථානය දශක ගනනාවක් පැරනි බව.

ඒ කෙසේ වෙතත් මේ ආරාවුල මධ්‍යයේ භික්ශූන් වහන්සේ ඇතුලු උද්ඝෝශකයින් නිකුත් කල නිවේදන හා ප්‍රකාශ අතිශය භයංකර ඇඟවුම් ගැබ් කරගත් ඒවා බවට නම් විවාදයක් නැහැ. ප්‍රචන්ඩත්වය අනුදැන වදාරමින් ද වර්ගවාදී හා ආගම්වාදී උසිගැන්වීම්වල යෙදෙමින් ද ඔවුන් හැසිරුනු අන්දම සමාජය ගමන් කරන දිශාව පිලිබඳ බරපතල ප්‍රශ්න මතු කරනවා. මේ උත්සන්නිය අඩු තරමින් සති කිහිපයක් තිස්සේ සූදානම් කොට, ප්‍රචාරනය කොට ක්‍රියාවට දමනු ලැබූවක් බව ද පැහැදිලි යි. ඒ සම්බන්ධ Facebook පිටුව ලොමු ඩැහැගන්වනසුලු වර්ගෝත්තමවාදයක් ප්‍රචාරය කරමින් ඉන්නවා.

මේ සියල්ල සිදු වෙද්දීත් ආන්ඩුව හෝ ප්‍රධාන ධාරාවේ කිසිදු ජනමාධ්‍යයක් හෝ මේ සිදුවීම හෙලාදකින්න ඉදිරිපත් නො වීම කැපී පෙනෙන සංසිද්ධියක්. රාජ්‍ය තන්ත්‍රයේ ඉහල ම තැන්වලින් පල වෙන්නේ නිහඬ අනුමැතියක්. “සිහි එලවා ගනිවු” කියන්න ඉන්නේ බොහොම ටික දෙනෙක් බව පේනවා. කිසිදු පිලිගත හැකි ස්වරූපයේ පරීක්ශනයකින් තොර ව ම ප්‍රශ්නයට තුඩු දී තිබෙන ආගමික ස්ථානය ඉවත් කිරීමට සැරසෙන බව තමයි පෙනෙන්නේ. මට වැටහුනු අන්දමට නම් එවැනි නිශේධාත්මක විසඳුමකින් මේ ප්‍රජාවන් අතර සංහිඳියාවක් ඇති කිරීමට අමාරු යි. එයින් ආතතීන් තවත් උග්‍ර වෙනවා නේද? මේ සම්බන්ධයෙන් වෙනත් බොහෝ සාධනීය පියවර ගත හැකි යි. නමුත් එවැන්නක් ගැන වගේ වගක් නැති බවක් තමයි පේන්නේ.

මේ තත්වයට ප්‍රතිචාරයක් ලෙස මුස්ලිම් ප්‍රජාව තුලත් ඇතැම් අන්තවාදී ධාරාවන් හිස එසවීමට සූදානම් වන අයුරු ද ඉන් පසු පෙනෙන්න තිබුනා. මෙය මේ අහිතකර වාතාවරනය තවදුරටත් දූශනය කරන්න හේතුවක්.

ඔබේ හඬ ඇහෙන්න සලස්වන්න!

මෙය ඉතා බුද්ධිමත් ව හා මධ්‍යස්ථ ව මේ ගැටුම සාධනීය අන්දමේ පර්වර්තනයකට ලක් කරගත යුතු අවස්ථාවක්! ප්‍රබල මැදිහත් වීමක් සිදු කරමින් අන්තර්-ආගමික හා අන්තර්-වාර්ගික ආතතීන් සමනය කරනු පිනිස හැකි සෑම පියවරක් ම ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය මොහොතක්. ඒ සම්බන්ධයෙන් වැදගත් පියවරක් නව මාධ්‍ය අවකාශය තුල ගනු ලැබ තිබෙනවා. දැනට ප්‍රධාන ධාරාවේ ජනමාධ්‍ය තුලින් නෑසෙන, ආගම්වාදයට හා ප්‍රචන්ඩත්වයට එරෙහි හඬවල් ඉස්මතු කරන්න Groundviews වෙබ් අඩෙවිය මූලික වී Not In Our Name නමින් අගනා කේන්ද්‍රස්ථානයක් විවෘත කලා. බ්ලොග් අඩෙවි, ට්විටරය (Twitter) සහ ෆේස්බුක් (Facebook) වැනි නව මාධ්‍ය හා සමාජ-මාධ්‍ය ද්වාර මගින් ගොනු කරගත් සහාය මත එය ක්‍රියාත්මක වෙනවා. එහි සිංහල, දෙමල සහ ඉංග්‍රීසි භාශාත්‍රයෙන් ම පල කොට තිබෙන ප්‍රකාශයත්, ඊට සහයෝගීතාව පල කරමින් ගලා එන ප්‍රතිචාර සමුදායත් පෙන්නුම් කරන්නේ මේ ප්‍රචන්ඩත්වය, මේ වර්ගවාදය, මේ ආගම්වාදය අනුමත නොකරන පිරිසක් ද මෙහි සිටින බව යි; මේ අර්බුදය විසඳීමෙහිලා විකල්ප ප්‍රවිශ්ටයක් ඉල්ලා සිටින පිරිසක් ද සිටින බව යි; වහා සිහි එලවාගැනීම වැදගත් බව යි; ප්‍රචන්ඩත්වයෙන් තොර මානවවාදී විසඳුම් අවශ්‍ය බව යි; සංහිඳියාව අවශ්‍ය බව යි. මේ හඬ ඇහෙන්න සැලැස්වීම මොන තරම් වැදගත් ද?! එය මෙවැනි අර්බුදයකට දිය හැකි සකලවිධ විසඳුම්වල පදනම බව මගේ අදහස යි. එසේ ම එය අපේ සංස්කෘතියේ “සෞඛ්‍යසම්පන්නභාවය” පැත්තෙනුත් අවශ්‍ය දෙයක් නේද? අපේ සමාජ ජීවිතයේ හා සංස්කෘතියේ සෞඛ්‍යසම්පන්නභාවය පැත්තෙන් බැලූ විට මේ හඬ නැඟීම ම - ඒ පිලිබඳ සිහිය පිහිටුවීම ම - පමනක් පවා ප්‍රමානවත් බව මගේ පුද්ගලික හැඟීම යි. ඉතින් ඉන් පසු අපි කුමක් කරමු ද? Not In Our Name අඩෙවිය අපට මෙහෙම කියනවා:

මේ මොහොතේ කරන්නේ කුමක්දැයි අපට තෝරාගැනීමක් කළ හැකියි, නමුත් කාලය වේගයෙන් ගෙවී යයි. ඔබගේ නම, ඔබට කියන්නට ඇති අදහසක් සමග ඉංග්‍රීසියෙන්, සිංහලෙන්, හෝ දෙමළෙන් … සඳහන් කරන්න. නොවැදගත් සුළු පිරිසකගේ උන්මත්තක ක්‍රියාවන්ට සහ වර්ගවාදයට එරෙහි වන්න. … ඔබේ නම සඳහන් කර, මැර ප්‍රචණ්ඩත්වය  මුදා හැරීම සහ ස්වමතයේම ගිලී අන්  සියල්ල හෙළා දැකීමේ පිළිවෙතට විරෝධය පළ කරන්න.
අප සටන් කළ යුතු නම්, විනාශ කර දැමිය යුතුයැයි තමන් කියා සිටින දේ පමණක් නොව, තමන් ආරක්ෂා කිරීමට බැඳී සිටිනවා යැයි කියන දේත් අනතුරේ හෙළන අන්තවාදින්ගෙන් ශ්‍රී ලංකාව මුදා ගැනීම උදෙසා ඒ සටන දියත් කරමු.
ඔබේ නම … ඇතුළත් කර, අනෙක් අය වෙතත් මේ පණිවුඩය යවන්න.
ඉදිරියේදී මොනවද කෙරෙන්නෙ?
මාසයකට පසුව අත්සන් කළ සියලු දෙනාගේම නම් සහ ඔවුන් පල කල අදහස් මුද්‍රණය කර, ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයට, අගමැති කාර්යාලයට, ආගමික කටයුතු සහ සදාචාර වර්ධන අමාත්‍යාංශයට, සහ බෞද්ධ කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවට, ක්‍රිස්තියානි ආගමික කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවට, හින්දු ආගමික සහ සංස්කාතික කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවට සහ මුස්ලිම් ආගමික සහ සංස්කාතික කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවට ලබා දෙනු ඇත.
(සම්පූර්න විස්තර සහිත ව තෙබසින් ම කියවන්න Not In Our Name වෙත යන්න මෙතැන ක්ලික් කරන්න)
කාරුනික ව මේ පිලිබඳ ඔබේ බැරෑරුම් අවධානය යොමු කරන්න. කියවන්න. එහි ප්‍රතිචාර තීරයේ ඔබේ නම සටහන් කරමින් සහාය දෙන්න. ඔබේ වචනයෙන් ඒ පිලිබඳ ලියන්න. Not In Our Name අඩෙවිය පිලිබඳ twitter මගින්, Facebook මගින්, ඔබේ බ්ලොග් අඩෙවිය මගින් හෝ ඔබට හැකි ඕනෑ ම සදාචාරවත් මාර්ගයකින් ප්‍රචාරය කරන්න. ඔබේ මිතුරන්ට කියන්න. අදහස අතිනත යවන්න.

ස්තුතියි.