වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

මීලඟ පියවර: සතිපතා පර්යේශනාත්මක අභිවාහ්‍ය කලා/ප්‍රසංග කලා අවකාශයක්

| Comments

පසුගිය බදාදා අභිවාහ්‍ය/ප්‍රසංග කලා සමාරම්භක වැඩසටහන ඉතා සාර්ථක ව පැවැත්වුනා. විවිධ ක්ශේත්‍රවල නියුතු ඒ සා විචිත්‍ර පුද්ගල සමූහයක් සමග වැඩ අරඹන්න ලැබීම භාග්‍යයක්. සියලු දෙනාගේ අභිමතය අනුව තීරනය කරගත් පරිදි දැන් මෙය සතිපතා සැසියක් ලෙස පැවැත්වෙනවා. ඒ අනුව සෑම බදාදාවක ම සවස 4ට පේරාදෙනිය විශ්ව විද්‍යාලයීය ලලිතකලා අධ්‍යයනාංශයේ දී පැවැත්වෙන මීට ඔබ සැමටත් සහභාගී විය හැකි යි: අලුතින් ම පැමිනෙන අයටත් තව ම මෙය විවෘත යි!වැඩි විස්තර සඳහා මීට පෙර සටහන බලන්න.

එදා
සමාරම්භක වැඩසටහන මූලික වසයෙන් අංශ තුනකින් සමන්විත වුනා. මුලින් ම මෙවැනි හමුවක්, සාකච්ඡා අවකාශයක් සහ වැඩමුලුවක් ආරම්භ කිරීමේ අරමුනු සහ එහි පසුබිම පැහැදිලි කරමින් කෙටි සාකච්ඡාවක් පැවැත්වුනු අතර ඉන් පසු තෝරාගත් නූතන හා සමකාලීන නර්තන නිර්මාන කිහිපයක වීඩියෝ දර්ශන නැරඹීමත් සාකච්ඡා කිරීමත් සිදුවුනා. එහි දී ප්‍රසංග කලා ප්‍රේක්ශකයා මුහුන දෙන ගැටලු, සම්ප්‍රදාය හා නවීනත්වය/නවීකාරකත්වය, මෙවැනි පර්යේශනාත්මක ව්‍යායාම කුමන මගක් ගත යුතු ද, එවැනි නිර්මානයක ප්‍රේක්ශකාගාරය කෙබන්දක් ද, යනාදී අංශවලට අදාල වැදගත් ප්‍රශ්න සාකච්ඡාවට භාජනය වුනා. අවසාන වසයෙන් කන්ඩායම කෙටි ප්‍රායෝගික අභ්‍යාස කිහිපයක නියැලුනා. සහභාගී වූ පිරිස අතර නලුනිලියන්, සංගීත නිර්මාපකයින්, නාට්‍යකරුවන්, නර්තන ශිල්පීන්, දෘශ්‍ය කලාකරුවන්, පාසැල් ගුරුවරුන්, විශ්ව විද්‍යාල හා පාසැල් සිසු සිසුවියන් සහ විශ්ව විද්‍යාල ආචාර්යවරු ද සිටියා. ඒ විතරක් නෙමෙයි ප්‍රසංග කලා නිර්මානවල ප්‍රායෝගික අංශයට සම්පූර්න ආගන්තුකයින් වන අලුත් ම පිරිසකුත් මේ අතර වුනා. එය ඉතා සිත්ගන්නාසුලු, විචිත්‍ර නියෝජනයක්. රසවත් අත්දැකීමක්.

තවත් විස්තර කියවන්න. ඔබේ මිතුරුමිතුරියන්ටත් කියන්න. මේ ප්‍රයත්නයට ඔබත් එක් වෙන්න.

**Graphic based on Espectáculo “Cruel” da Cia de Dança Deborah Colker by rosano mauro (CC BY 2.0)