වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

කර්ම නියාමය තහනම් කිරීම

| Comments

මගේ කියවනය තුල මගහැරී තිබුනු පැරනි බ්ලොග් ලිපි අතර සැරිසරද්දී අහම්බෙන් හමු වුන දෙයක්: ඇරිසෝනා ප්‍රාන්ත ව්‍යවස්ථාදායකය “කර්ම නියාමය” ඇතුලු “ආගමික කල්ලිවාදී නීති” තහනම් කරන්න පියවර අරන්! මේ කවර නම් උමතුවක් දැයි ඔබ අන්දමන්ද වෙන්න ඉඩ තියෙනවා. සිද්ධියේ පසුබිම මේක යි. සැප්තැම්බර් 11 ප්‍රහාරයෙන් පසු ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය තුල භීතිකාවක ස්වරූපයෙන් ඉස්ලාම් විරෝධය ව්‍යාප්ත වුනා, පෝශනය කෙරුනා. මේවා ඇතැම් තැනක නීති රෙගුලාසි පැනවීම දක්වා ඉහවහා ගිහින්. එහි දී ඉස්ලාම් ආගමික නීතී/සම්ප්‍රදායන් (විශේශයෙන් ශරියා ) ඇමෙරිකානු නීති පද්ධතිය තුල මුල් බැස ගැනීම වලක්වනු පිනිස පූර්වභංග (preemptive) ආකාරයෙන් එම නීති හා සම්ප්‍රදායන්ට එරෙහි නීති පැනවීමට කටයුතු කල අවස්ථා දකින්න ලැබෙනවා. මේ ප්‍රවනතාව පන ලබන්නේ ඉස්ලාමය, මූලධර්මවාදී ත්‍රස්තවාදය සමග අනන්‍ය කරන අන්තවාදී අර්ථකථන මගින්. “අන්‍යයන්ගේ” සංස්කෘතීන් හා ආගම් සම්බන්ධයෙන් ගත් කල පොදුවේ පැතිර පවතින නූගත්කම හා නොදැනුවත්භාවය (ignorance) ද මේ ප්‍රවනතාව අනභියෝගී ව වැඩෙන්න රුකුල් දෙනවා.

ඒ වගේ ම මේ ප්‍රවනතාව ඉන් පසු ක්‍රිස්තියානි සම්ප්‍රදායෙන් පිටත අන් සියලු ආගම් වාරනය කිරීමේ නැඹුරුවක ස්වරූපය ගනිමින් තිබෙන බව මේ වර්ධනයන් නිරීක්ශනය කරන විට පැහැදිලි වන දෙයක්. මෙහි ම තවත් මුහුනුවරක් ලෙස විද්‍යාව අවප්‍රමාන කොට බැහැර කිරීමත් සිදු වෙනවා. ඒ වෙනුවට විද්‍යාවත්, පරිනාමවාදයත්, දේව නිර්මානවාදයත් සමඅසුන්ගැන්වීමේ වෑයමක් ප්‍රකට ව පෙනෙනවා.

ඔන්න දැන් මේ නීති සම්පාදනය විවිධ ආගමික සංකල්ප ගුනාංගීකරනය කරන අන්දම බලන්න:
3. “RELIGIOUS SECTARIAN LAW” MEANS ANY STATUTE, TENET OR BODY OF LAW EVOLVING WITHIN AND BINDING A SPECIFIC RELIGIOUS SECT OR TRIBE. RELIGIOUS SECTARIAN LAW INCLUDES SHARIA LAW, CANON LAW, HALACHA AND KARMA BUT DOES NOT INCLUDE ANY LAW OF THE UNITED STATES OR THE INDIVIDUAL STATES BASED ON ANGLO-AMERICAN LEGAL TRADITION AND PRINCIPLES ON WHICH THE UNITED STATES WAS FOUNDED.
මේ ලේඛනය සම්පූර්නයෙන් කියවීම සඳහා pdf ගොනුවක් හැටියට බාගන්න.

බෞද්ධ හා වෙනත් පෙරදිග ආගම්වල පැනෙන කර්ම නියාමය/කම්ම නියාම හෙවත් Law of Karma වසයෙන් ඉංගිරිසියට නිතර පරිවර්තනය කෙරෙන සංකල්පය ද මොවුන් වර්ගීකරනය කරන්නේ ආගමික නිකායවාදී නීතියක් හැටියට යි. මේක නිශ්චිත ව බුද්ධාගම, හින්දු ආගම හෝ අන් ආගමක් මැඬීම ඉලක්ක කරගෙන යොදපු වචනයක් කියලා මම හිතන්නේ නැහැ. ඒත් මේ නීති සම්පාදකයින් තමන් පාවිච්චි කරන වචනවල අරුත් ගැන නිශ්චිත අවබෝධයක හිටි බවක් නම් පෙනෙන්නේ නැහැ.

ශරියා ඇතුලු මේ අනිත් ආගමික “නීති” ගැනත් තත්වය එසේ ම බව කරුනු කියවන විට පේනවා.

මූලාශ්‍ර සහ වැඩිදුර තොරතුරු සඳහා

Arizona Bans Karma–Seriously.

Anti-Sharia Advocates: We’ve Not Yet Begun to Fightකර්ම නියාමය ගැන
http://en.wikipedia.org/wiki/Karma

ශරියා ගැන
http://en.wikipedia.org/wiki/Sharia

http://www.guardian.co.uk/world/2002/aug/20/qanda.islam