වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

අපි නොදන්න ජාතික සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තිය

| Comments

අද (ජූනි 29) ලංකාදීප පුවත්පතේ වීමංසා අතිරේකය පෙරලද්දී අමුතු පුවතක් හමු වුනා. “සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තිය” යන හිසින් යුතු එහි සඳහන් ව තිබුනේ ජූනි 01 වැනිදා එම පුවත්පතේ ම පල වූ සංවාදාත්මක විශේශාංගයකට පිලිතුරක් වසයෙන් සංස්කෘතික කටයුතු අධ්‍යක්ශවරයා විසින් එවනු ලැබූ ලිපියක්.

මෙහි සුලමුල මෙහෙමයි. මේ කියන ජූනි 01 විශේශාංගයේ දී ලංකාදීප පුවත්පත මෙරටට අදාල සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තියක් පිලිබඳ සාකච්ඡාව යොමු විය යුත්තේ කවර දිශාවකට ද ආදී කරුනු විවිධ ක්ශේත්‍රවල විද්වතුන්ගෙන් විමසා සිටියා. ඔවුන් විවිධ පිලිතුරුත් දුන්නා. ඒත් මේ කිසිම කෙනෙක් දැන නොසිටි කරුනක් දැන් සංස්කෘතික කටයුතු අධ්‍යක්ශවරයාගේ උදව්වෙන් ලංකාදීප පුවත්පතටත් හුදී මහජනතාව වන අපටත් දැනගන්න ලැබී තියෙනවා.

එතුමා මෙහෙම කියනවා:
“එහෙත් 2007 වර්ෂයේ දී ජාතික සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තියක් සකස් කර 2007 ඔක්තෝබර් මස 31 වැනි දින අමාත්‍ය මණ්ඩල පත්‍රිකා අංක 07/1862/3541/020 යටතේ ජාතික සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තිය ප්‍රකාශයට පත් කර ක්‍රියාත්මක කිරීම අනුමත කර ඇත. එය 2007 නොවැම්බර් 28 වන දින අංක 1225/12 දරණ අතිවිශේෂ ගැසට් පත්‍රය මගින් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත”

මේ ප්‍රතිපත්තිය සකස් කිරීමට දායක වුනේ කවුද, එය සාකච්ඡාවට බඳුන් වූයේ කා අතර ද වැනි නොවැදගත් කරුනු කීපයක් හැරුනු විට අපට අදාල සියල්ල මෙයින් විස්තර වෙනවා.

මේ අනුව ශ්‍රී ලංකාවට අදාල “ජාතික සංස්කෘතික ප්‍රතිපත්තිය” මේ වන විට සාදා නිම කොට ඇතිවා පමනක් නෙවෙයි එය ගැසට් පත්‍රයකින් නිල වසයෙන් නිවේදනය ද කෙරිලා තුන් අවුරුද්දක් ගතවෙලත් අහවරයි. මේ ගැන අද වනතුරුත් නොදැන සිටි මමත්, ඊටත් වඩා පුවත්පත්වලට ජාතික සංස්කෘතික පිලිවෙත ගැන අදහස් දක්වන විද්වත් ජනයාත් ඒවා පල කරමින් පාඨකයාගේ කාලය කා දමන ලංකාදීප සකසුවනුත් අමුම අමු මෝඩයින් රැලක් බව නිගමනය කිරීම සාධාරනයි. ඊට අමතර ව අපේ රටේ ජාතික සංස්කෘතික පිලිවෙත ගැන නොදන්නාකමට නාඩගම් නැටීමට ගොස් ගුටි කෑ සිරසත්, සිරස ඇති-නැති ලොව ඒකොන් මේකොන් යා කරමින් කෑකෝගැසූ, නාටක - චිත්‍රපටි නිපැයූ සකල සියලු අසංස්කෘතික සත්ව කොටසුත් ගැන කියනු ම කවරේ ද?

තව ම මේ මහාර්ඝ ලේඛනයේ පිටපතක් හොයාගන්න බැරි වුනා. දුටු කෙනෙක් ඉන්නවා නම් විස්තර කියන්න.

Update!!!
හමුවුනා! මෙන්න අතිවිශේශ ගැසට් පත්‍රය : සිංහලෙන්, ඉංගිරිසියෙන්, සහ දෙමලෙන්!