වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

පුරුශ ශක්තිය සහ කාන්තා හොකී කන්ඩායම

| Comments

ක්‍රිකට් විස්තර විචාරකයන් හැරුනු කොට ලාහෝරය ගැන වැඩියෙන් ම සිංහලෙන් ලියා ඇත්තේ සුනේත්‍රා රාජකරුණානායක නමැති ස්ත්‍රිය විය යුතු යි. ඇය ඒ විස්තර ලියන්න එහි ගියේත් ලක්ශ ගනනින් සෙනග රොද බඳින ක්‍රීඩා තරග පැවැත්වෙද්දී නෙවෙයි. සාමාන්‍ය ජනී ජනයා ගැවසෙන විදි හා පුරාන නටබුන් අතර සාමාන්‍ය මනුශ්‍ය ප්‍රානියෙක් හැටියට තනි ව දෙපයින් ඇවිද යමින් ඇය මැවූ වදන් සිත්තම් මා මෙතෙක් කියවා ඇති හොඳ ම සිංහල තීරු ලිපි අතර ඇති බව කල්පනා වෙනවා. ඇගේ ඇතැම් නවකතාවක් තුලත් එකී අනුභූතීන් රූපාන්තරනය වී පුනර්ජන්මය ලබා ඇති අයුරු දැකීම ම ආස්වාදජනක යි.

මට ඒ වග සිහියට ආවේ තායිලන්තයේ පවතින “අනාරක්ශිත” වාතාවරනය නිසා අපේ ජාතික කාන්තා හොකී කන්ඩායම එහි පැවැත්වෙන ආසියානු ශූරතාව සඳහා සුදුසුකම් ලැබීමේ තරගාවලියට නොයැවීමට බලය ලත් පුරුශ පාර්ශ්වය තීරනය කොට තිබෙන බව කියවන්න ලැබුනු නිසයි. ( “We cannot allow a women’s team which includes three school girls to tour a country which is unstable ) වැඩි දුර කරුනු පැහැදිලි කරන අදාල බලධාරියා ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කන්ඩායමට ලාහෝරයේ දී එල්ල වූ ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයෙන් පසු ආරක්ශාව පිලිබඳ ප්‍රශ්න වඩාත් සැලකිල්ලට ගත යුතු ව තිබෙන ද පෙන්වා දෙනවා. මේ කියන විදිහට මේ කන්ඩායම පිරිමි වූවා නම් සංචාරය පිලිබඳ ප්‍රශ්නයක් පැන නඟින්නේ නැහැ!

මේ අතර කාන්තා කන්ඩායම රාජ්‍ය අනුග්‍රහය නැති ව තිබිය දීත් පුද්ගලික ව එම ගමන යාමට අදිටන් කරගෙන ලු. හැබැයි එවැන්නක් කලොත් ඔවුන්ට එරෙහි ව විනය ක්‍රියාමාර්ගයක් වුනත් ගන්න මේ බලධාරීන්ට බැරිකමක් නැහැ. ස්ත්‍රී පුරුශ භේදයකින් තොර ව අදාල කන්ඩායම්වලට ආරක්ශාව සම්පාදනයේ වගකීම තායිලන්ත බලධාරීන් භාරගෙන තිබෙන අවස්ථාවක මෙවැනි අමන කාපුරිස තීරනයක් ගන්නා රාජ්‍ය බලධාරීන් මෙහි දී වත්මන් ශ්‍රී ලංකා ආන්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව ද උල්ලංඝනය කරන බවයි මගේ හැඟීම.

ක්‍රීඩිකාවන් 18 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත මේ සංචිතය මාස ගනනාවක් තිස්සේ මේ තරගාවලිය වෙනුවෙන් රැකියාවලින් නිවාඩු පවා ලබාගනිමින් පුහුනුවීම්වල නිරත වී ඇති බව වාර්තා කරන ලංකාදීප පුවත්පත පාකිස්තානය, චීන තායිපේ, තායිලන්තය, සිංගප්පූරුව, හොංකොං සහ කසකස්තානය යන රටවල කන්ඩායම් කිසිදු ගැටලුවකින් තොර ව අදාල තරග සඳහා සහභාගී වන බවද කියනවා.

ආරක්ශාව පිලිබඳ සෑහීමකට පත් විය හැකි මට්ටමක සහතිකයක් ලැබෙන්නේ නැත්නම් කල යුත්තේ ස්ත්‍රී පුරුශ නිර්නායකවලින් තොර ව සංචාරය අවලංගු කිරීම මිස මෙවැනි අමනෝඥ නිවේදන නිකුත් කරමින් ශ්‍රී ලංකාව දෙසින් පුරුශෝත්තමවාදී අධෝවාත ලෝකයාට නිකුත් කිරීම නොවෙයි.ඔන්න මේ ලියන අතරේ දැනගන්න ලැබුනා ශ්‍රී ලංකාව ගත් පුරෝගාමී තීන්දුවෙන් පසු පාකිස්තානය ද සිය කාන්තා කන්ඩායම නොඑවීමට තීරනය කර ඇති වග.