වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

ලංකාවේ බිහි වූ පාලි සන්දේශ කාව්‍ය

| Comments

මගේ පූර්විකා මාලාවේ තවත් අතුරු කතාවක්. මෙරට බිහි වූ සන්දේශ කාව්‍ය අතර පාලි සන්දේශ ද පවත්නා බව බොහෝ දෙනා දන්නේ නැහැ. ඒත් දහ හතර වැනි සියවසේ පමණ පටන් වරින් වර පාලි බසින් ද සන්දේශ සම්පාදනය කෙරුණා. පෙනෙන්නට තිබෙන පරිදි ඉන් පැරණිතම සන්දේශය රාමඤ්ඤ සන්දේශය යි. එය ලියැවී ඇත්තේ දඹදිව අරිමර්දනපුර විහාරයෙහි වැඩ උන් සංඝරක්ඛිත හා සාරිපුත්ත යන හිමිවරුන් දෙදෙනා වෙත. එහි කර්තෘ ලංකාවේ මානාවුළු පුර වාසය කළ මහානාග හිමි.

එසේ ම පහළොස්වන ශතවර්ෂයෙහි දැදිගම රජ කළ පරාක්‍රමබාහු රජ දවස ලියැවුණු තවත් පාලි සන්දේශයක් තියෙනවා. වෘත්ත මාලා සන්දේශය ලෙසින් හැඳින්වෙන එය රචනා කොට ඇත්තේ ගතාරාභිධාන උපතපස්වීන් විසින්. එම සන්දේශයේ අන්තර්ගත වන්නේ පැරකුම් රජු හා බුදු සසුන රැක දෙන මෙන් කැලණියේ විභීෂණ දිව්‍ය රාජයාට කෙරෙන ආයාචනයක්.

දහනව වන සියවස තරම් මෑතක දී හික්කඩුවේ සිරි සුමංගල හිමිපාණන් මෙරට බුදු සමය හා ශාසනය පිළිබඳ විස්තර වර්ණනා කරමින් බුරුමයටත් කාම්බෝජයටත් යවනු ලැබූ සන්දේස කථා නමැති කෘතියක් ද තිබෙනවා. ඉන් පසු ධර්මරක්ෂිත වන්ද්‍ර කීර්ති ශ්‍රී සීලස්කන්ධ හිමි ලියූ මරම්ම සන්දේශය හමු වෙනවා. එය වනාහි මෙරටට වැඩම කොට ආගමික සිද්ධස්ථාන වැඳපුදාගෙන යන මෙන් බුරුමයේ වජිරාරාම නමැති හිමිනමක් වෙත යවන ලද සන්දේශයක්.

ඔබ දන්නා තවත් මෙවැනි පාලි සන්දේශ තිබේ නම් කරුණාකර අප වෙත දන්වා එවන්න. ඒවාගේ මුද්‍රිත හෝ අත් පිටපත් ඔබ දන්නා තැනක තිබේ නම් ඒ පිළිබඳ විස්තර ද මෙහි සංග්‍රහ කරනු පිණිස දන්වන්නේ නම් මැනැවි.