වෙබ් ආලෝචනා | web alochana

3.0 nihil humanum a me alienum puto

බ්ලොග් අඩෙවිය අලුත් සර්වරයකට සහ ඇන්ජිමකට - Migrating This Blog to a New Server and Blog Engine

| Comments

UPDATE : නව ලිපිනයට සංක්‍රමනය වීම සාර්ථක යි.

නව ලිපිනය : http://web.alochana.net
නව පෝශකය : http://web.alochana.net/atom.xml
මේ අඩෙවිය දුර සිට කියවන ඔබේ බ්ලොග් කියවන සහ උපාංග ඒ අනුව සකස් කරගන්න.

+++ +++ +++
මුල් ලිපිය
කලක පටන් කල් දමමින් සිටි වැඩක් දැන් නොකර බැරි තැනට එමින් තියෙනවා. ගූගල් සේවාවන්ට ඇතුලු වෙන හැම දොරක් ලඟ ම එල්ලා තියෙන්නේ මගේ බ්ලොග් එක, සපත්තු කුට්ටම, යූටියුබය, පින්තූර ඇල්බමය, කලිසම, ගූගල් ප්ලස් (Google+) සමග මාට්ටු කරන සැටි කියා දෙන ඉඟි. ඇතැම් මොහොතක වැරදීමකින් එබෙන්න ඉඩ තියෙන හැංගුනු බොත්තම්, බිම් බෝම්බ, බොරු වලවල් මගඅරිමින් තවදුරටත් යන්න අමාරු තත්වයකට දැන් වැඩේ ඇවිත්. පිකාසා ඇල්බමවලට සිදු වුනු සන්තෑසිය නිසා දැනටමත් සමහර ලිපිවල තිබුනු පින්තූර අතුරුදන්. බ්ලොග් අඩෙවිවල ස්වරූපයත් “බ්ලොග්” වෙනුවට සමාජ ජාලයක හැටි සිහිගන්වන තත්වයක් පේන්න තියෙනවා. ඒ වෙනසට කැමති අයත් ඇති. ඒත් මම අයිති ඒ ගොඩට නෙමෙයි.

ඒ අතරේ තමුන්ගේ දේවල් තමුන්ට පාලනය කරන්න පුලුවන් තැන්වලට දමාගැනීම වැදගත්කම විනාශකාරී විදියට සනාථ කල PRISM ජංජාලයටත් ගූගල් ගෑවිලා. මෙකී නොකී බොහෝ කාරනා නිසා බ්ලොග් අඩවිය (සහ අනෙකුත් සියලු දෑ) ගූගල් වෙතින් ඉවතට ගැනීම තවත් පමා කරන්න අමාරු යි. මට ඍජු හානියක් වී නැතත් එවැනි සමාගමක් සමග බ්ලොග්කරනයේ යෙදෙන්න අවශ්‍ය නැහැ. එවැනි සමාගමකින් සැපයෙන ඊමේල් නම් කොහොමත් නුසුදුසු යි, හානිකර යි.

blogspot වලින් පිටමං වෙන අය බොහෝ විට එක්කෝ Wordpress.com වලට යනවා. එහෙමත් නැත්නම් තමුන් ම Wordpress ස්ථාපනය කරගන්නවා. නමුත් මට මේ Wordpress වැඩේ අල්ලන්නෙ නෑ. ඒ වැඩේ අනවශ්‍ය සංකීර්නකමක් ඇති කරනවා. MySQL වැනි සංකීර්න දත්තපාදමක් මේ වගේ පොඩි බ්ලොග් අඩෙවියකට පාවිච්චි කිරීම හරියට අභ්‍යවකාශ යානයක නැඟී නුවර සිට කොලඹ යාම වගෙයි. අනවශ්‍ය නාස්තියක් සහ විනාශයක්. ඒ විතරක් ද, ඔය දත්තපාදම්වලට අමුක්කු සන්නිය හෙවත් සුදාරක රෝගය වැලඳීමේ අවදානම බොහොම ඉහල යි. එහෙම නැති නිරෝගී සර්වරයක් හොයාගැනීමත් බොහොම වියදම් අධික වැඩක්. Wordpress.com මත දී අපට ලැබෙන පාලනය ගූගල් මත දී තිබෙන තරමටත් වඩා අඩුයි කියලයි මට දැනෙන්නෙ. එනිසා ඒ විසඳුම් අතහැරියා.

ඉතින් මෙතනින් පිටමං වෙනකොට මට හොයාගන්න සිද්ධ වුනා Wordpress (drupal සහ තවත් එවැනි CMS ජාති) වලටත් විකල්පයක් වෙන බ්ලොග් ඇන්ජිමක්. ඩේටාබේස් එකකින් දත්ත අදිමින් පිටු ජීවමාන ව සකසන පද්ධතියක් වෙනුවට ස්ථිතික පිටු නිර්මානය කරන බ්ලොග් ඇන්ජිමක් තිබුනොත් බ්ලොග් අඩෙවිය ඕනෑ ම පිලිකන්නක හොස්ට් කරගන්න පුලුවනි. එතනිනුත් ඔබ්බට ගිහින් PHP වලිනුත් නිදහස් වෙන්න හැකි නම් ඇත්තට ම බ්ලොග් අඩවිය සියයට සියයක් ආරක්ශිත විදිහට පවත්වාගෙන යන්න පුලුවන්. ඒ වැඩේට විසඳුම් ගනනාවක් අතර සැරිසරලා අන්තිමේ දී මම නතර වුන තැන තමයි Jekyll. මේක Ruby භාශාවෙන් රචනා කෙරුනු බ්ලොග්-හිතැති ස්ථිතික පිටු ජනනය කරන මෘදුකාංගයක්; බ්ලොග්කරන මෘදුකාංගයක් නෙමෙයි parsing engine එකක්. කෙලින් ම, අමුවෙන් ම ගත්තාම මේකට මාරු වීම තරමක් සංකීර්න වැඩක්. ඒත් ඒ සංකීර්නකම අඩු කරලා මම වගේ අඳුරේ අතපතගාගෙන යන කෙනෙකුට වුනත් අටවාගන්න පුලුවන් විදිහට Jekyll සකස් කරලා Octopress හැටියට නිකුත් කර තිබෙනවා. දැන් මම කරන්න යන්නේ Octopress මතට මගේ බ්ලොග් අඩෙවිය මාරු කිරීම.

සංක්‍රාන්තිය
නව ලිපිනයකට මාරු වීම දැනටත් සිදු වී අවසන්. ඉදිරි දින දෙක-තුන තුල ඉතිරි වෙනස්කම් කාල වේලාව තිබෙන පරිදි කරන්න යි අදහස. අතරමැදි අවස්ථාවක මේ බ්ලොග් අඩෙවියේ පෙනුම වෙනස් වෙන්නත්, ප්‍රතිචාර සියල්ල තාවකාලික ව අතුරුදන් වෙන්නත් නියමිත යි. මාරුව අවසන් වූ පසු දැන් තියෙන ලිපිනයේ ම අඩෙවිය දැකගන්න පුලුවන්. blogspot පිටුවලට වෙනත් තැන්වලින් පැමිනෙන අයට පවා අතරමං වීමක් නැතුව අලුත් ලිපිනයේ අදාල පිටුවට ම ලඟා වෙන්න පුලුවන් විදිහට යි මාරුව කරන්නෙ. එනිසා කිසිම පිටුවක්, සබැඳුමක් කල් ඉකුත් වෙන්නෙ නෑ. (Cool URIs don’t change!) අපේ සමහර පත්තර නම් සතියකට වතාවක් සියලු ලිපි ඉවත් කරගනිමින් අන්තර්ජාලය කැත කරනවා.

වෙනස් වෙන්නෙ මොනවද?
මේ මාරුවෙන් පසු blogspot වෙතින් ලබා දුන් පැරනි rss සහ atom පෝශක නම් ඇන හිටිනවා. තව දුරටත් ඒවා භාවිත වෙන්නෙ නෑ. ඒ වගේ ම feedburner භාවිතයත් නවතා දමන්න යි යන්නේ. එනිසා මාරුවෙන් පසු අලුත් පෝශකයක් නිකුත් කෙරෙනවා. පුද්ගලික සහ පොදු බ්ලොග් කියවන සඳහා යොදාගත යුත්තේ එය යි. feedburner දිගටම යොදාගැනීමේ හැකියාව ඇතත් එයත් google සමාගම අවශ්‍ය වෙලාවට වසා දැමෙන්න ඉඩ තියෙන නිසා මේ වෙලාවේ එයිනුත් නිදහස් වෙන එක හොඳ යි. කෙටියෙන් කියතොත් අහිතකර බොහෝ දේවල් ඉවත් වී හොඳ දේ ටිකක් එකතු වී බ්ලොග් අඩෙවිය සරල වෙනවා.

මේ විදිහට බ්ලොග් අඩවිය Jekyll හෝ Octopress මතට මාරු කරගන්න කැමති අයට පියවරෙන් පියවර විස්තර කරන සටහනක් පසුව පලකරන්නම්. මට ජය වේවා!